Kruszywa drogowe

Tworzenie nowych rzeczy wymaga nakładu nowych materiałów, gdyż rzadko kiedy te stare lub przetworzone są w stanie zapewnić określone parametry i wymogi bezpieczeństwa. Dlatego właśnie kruszywa drogowe czyli takie, które wykorzystywane są w budownictwie drogowym muszą pochodzić ze skał o wysokiej wytrzymałości, odpornych na działanie wszystkich czynników atmosferycznych, jak opady, upały czy mrozy i wiatry. 

 Równie lub nawet bardziej szkodliwe może się okazać działanie wody i powietrza czy mrozu niż częstość przejazdu, która działanie tych czynników tylko wzmaga i na dłuższą metę jest ono szkodliwe. Właśnie to wszystko sprawia, że kruszywa drogowe muszą pochodzić między innymi ze skał o pochodzeniu wulkanicznym, gdyż ich parametry naturalne sprawiają, że człowiekowi bardzo mogą one się przydać w poprawieniu warunków jego życia. Nauczyliśmy się doskonale wykorzystywać to, co dała nam natura lub sami możemy jej to zabrać i chętnie z jej zasobów korzystamy nie zawsze troszcząc się o stan środowiska, a wielu wychodzi z założenia, że po co ma się troszczyć o naturalne zasoby, jak są po to, żeby z nich czerpać. Niestety nie są one niewyczerpane i istnieje realna potrzeba zastąpienia kruszywa o pochodzeniu naturalnym takim, które można uzyskać z recyklingu, ale tak, aby były to w pełni wartościowe kruszywa drogowe. Jednakże ich dokładne parametry czyli pochodzenie i wielkość ziaren określają przepisy prawne i normy, gdyż niektóre z nich mogłyby się okazać za drobne lub za duże na cel, jakim jest budowa drogi. Selekcja ta jest potrzebna, bo przecież chodzi o komfort podróżowania, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo wielu z nas, gdyż droga taka będzie użytkowana i nie ważne czy to mała miejscowość czy wielkie miasto. To właśnie użyte kruszywa drogowe decydują niejednokrotnie o szybkości zużycia drogi, która mimo wszystko powinna jednak swój czas odsłużyć, a jednak tak się  nie dzieje.

Proces wydobycia jest także starannie nadzorowany i w większości przypadków musi odbywać się za pomocą i z wykorzystaniem metod kopalnianych czyli takich, jakie stosuje się w górnictwie.
Pozyskanie kruszywa drogowego i to najwyższej jakości wymaga najczęściej użycia i zastosowania mechanicznych środków, gdyż są to skały granitowe itp., które charakteryzuje wysoka twardość i gęstość, więc pozyskanie ich w inny sposób mogłoby się okazać niemożliwe lub mogłoby zniszczyć część ich naturalnych właściwości dzięki, którym są one tak cenione w budownictwie, a zwłaszcza w budownictwie drogowym.