Pomoc psychologa w momentach stresogennych

Czy egzystencja bez stresu może zaistnieć przyrodzie, a zwłaszcza, kiedy stres pojawia się w pracy. Stres jest czynnikiem zgubnym, jak sobie radzić w momencie, kiedy manifestuje się wewnątrz nas. Czym wogóle jest ten cały stres, jak go określać i czy na wszystkich wpływa w taki sam sposób?

Potrafimy opisać nasze wrażenia, kiedy stres pojawia się jednakże uchwycić go w ramach definicji nie jest już takie łatwe. Spróbował tego dokonać R.S. Lazarus jako profesor psychologii zdefiniował, że ?Stres to gatunek relacji między postulatami otoczenia a możliwościami osoby do sprostania im bez nadmiernych kosztów?. W tej definicji powinno zwrócić obserwację na to, że kłopot ze stresem polega na tym, że wymusza na naszym organizmie poniesienie pewnych kosztów jak np. większy wysiłek, duża suma nerwów, nędzne samopoczucie.
Działalność stresu może być spowodowana przez różne reakcje jak:

1) obiektywne faktory typu, które stresują wszystkich jak zgiełk, brak pasji, złe miejsce pracy, wypadek bliskiej osoby

2) subiektywne faktory są zespolone z indywidualną osobą i to jak odkrywa swoje otoczenie lub konkretnej sytuacji (np. u jednych ludzi stres powstaje przy wystąpieniach publicznych, a innego rodzaju charaktery będą takie chwile cenić)

Czy wpływ stresu na organizm człowieka jest aż tak destrukcyjny?

Według doświadczeń psychologów kwalifikujemy dystres (stres negatywny, niszczący) oraz eustres (stres o dodatnich stymulantach).
Często pomijamy fakt, że przy pozytywnych reakcjach również odczuwamy stres (np. zaręczyny, moment urodzeń dziecka, wymagające obowiązki w pracy). Egzystencja pozbawiona dodatnich i złych stymulantów nie miała by większego sensu.
W okolicznościach szczególnych stres – niewielkiej ilości – potrafi pobudzać do działania. Np. terminy sesji.
Najbardziej szkodzi stres długotrwały. Może się wydawać, że stres, który jest krótko trwały lecz przez dłuższy odcinek czasu jesteśmy na niego narażeni – jest o wiele więcej krzywdzący aniżeli jednorazowy mocny stres.

Jak walczyć ze stresem?

Pryncypialną ideą na objawy stresu jest odpowiednie nastawienie. Należy się skoncentrować na dodatnich rzeczach, które nas spotkają.
Inną ścieżką doradzania sobie ze stresem jest zmiana naszej percepcji, czyli tego, jak wygląda konkretna sytuacja w naszych oczach. Np. nowe zajęcie w pracy, może być życiowym doświadczeniem, jeśli uznamy je jako coś, co nas rozkręci zawodowo, zezwoli dotrzeć świeże, interesujące aspekty spowijającego nas żywota, do tej pory nie dostrzegalne.
Przy sprawach dobitnie stresujących przydatne jest racjonalne nastawienie i solidna analiza, tego co nas irytuje. Jeśli na spokojnie przyglądniemy się symptomom, które wzbudzają w nas stres, to okażą się pospolite i śmieszne.
W radzeniu sobie ze stresem pożyteczne okaże analiza specjalisty, kiedy dobry psycholog przyjrzy się podłożu na którym powstał stres, to jego analiza pokaże nam akuratny kierunek. Przecież wielu wybornych sportsmenów korzysta z podpory psychologa np. Kamil Stoch następca Małysza.
Stres straci sens, kiedy nauczymy się lepszego rozporządzania sobą w czasie. Jeżeli skupimy się na istotnych sprawach, a odłożymy pierdółki, to uda nam się wyeliminować wielką dawkę negatywnego stresu.

Co by nie napisał, to stres będzie się pojawiał, jednakże można go okroić lub limitować, jeśli będziemy dbać o prawidłową formę psycho-fizyczną. Zamiast stosować sobie medykamenty, warto postawić na czynny odpoczynek, który stwarza w nas optymizm i chęć do wyzwań, a stres odpycha w ciemne zakamarki jaźni.