Dlaczego antywirus to podstawa

Korzystanie z komputera jest równoważne z wykorzystaniem internetu, co niesie za sobą różne niebezpieczeństwa. Zagrożeń jest wiele: kradzież danych, przejęcie kontroli nad komputerem i wykorzystywanie go w nielegalny sposób, a nawet zniszczenie sprzętu. Popularną formą zabezpieczenia jest program antywirusowy. Jego najważniejsze komponenty to skaner oraz osłona plików w czasie rzeczywistym, chronią przed wirusami, robakami, spywarem i phishingiem.

Bez antywirusa komputer podłączony do internetu staje się obiektem ataku wrogiego oprogramowania w przeciągu paru godzin. Jaki program antywirusowy wybrać? Na rynku jest wiele antywirusów płatnych jak i bezpłatnych, różnią się funkcjonalnością. Przeważnie komercyjny antywirus pozwala lepiej zabezpieczyć komputer, gdyż zawiera dodatkowe funkcje, ale nie zawsze warto wydawać pieniądze. Do użytku domowego, o ile nie posiadamy bardzo ważnych danych, wystarczy bezpłatna wersja dobrego antywirusa. Należy pamiętać że na pojedynczym komputerze poprawnie uruchamia się tylko jeden antywirus, instalacja dwóch lub więcej programów jest niemożliwa, gdyż będą sobie one nawzajem przeszkadzać. Jeżeli nie wiemy który program będzie działał najlepiej na naszym komputerze, należy obejrzeć aktualne rankingi skuteczności antywirusów, a także sprawdzić ich obciążenie systemu.
Aktualnie na rynku najbardziej popularne programy antywirusowe to: BitDefender, Avast, AVG, Avira, ESET NOD32, Panda Cloud antywirus, Immunet Protect, Mks, Kaspersky antywirus. Z opcji bezpłatnych przoduje AVG natomiast w płatnych BitDefender.