Jak uniknąć napraw samochodu?

Każdy lubi jeździć autem ale tylko wtedy gdy pojazd nie jest zużyty i jest w pełni sprawny. Niestety wraz przebiegiem każdy nawet najwyższej klasy pojazd zwyczajnie poddaje się stopniowemu zużyciu. W efekcie układ jezdny zaczyna stukać i nieprecyzyjnie prowadzić pojazd. Zużyty silnik powoduje niepoprawne spalanie mieszanki paliwowej, kopcenie z rury wydechowej i branie oleju. Częstym objawem jest także utrudniony rozruch silnika. Utrudniona zmiana biegów to również nierzadki zwiastun zużytej przekładni. Wtedy nieunikniona może być regeneracja skrzyni biegów lub naprawa silnika. Nawet po 200 tys. km niektóre auta mogą wymagać naprawy silnika czy regeneracji skrzyni biegów.

Aby uniknąć kosztownych wydatków jakim jest na pewno regeneracja skrzyni biegów czy remontowanie silnika przygotowaliśmy dla Ciebie sporo cennych rad i wskazówek, które pozwolą Ci dłużej i lepiej eksploatować pojazd. Czasami te zasady wydać się mogą oczywiste i banalne, ale uwierz, że zaledwie kilka procent kierowców się do nich stosuje. To dlatego przy zakupie auta wychodzi na jaw iż większość silników jest w słabym stanie, kopci i bierze olej. Kupno samochodu oznacza wtedy zazwyczaj dodatkowe wydatki – okazuje się albowiem, że przeważająca część silników w 10-15 letnich autach używanych jest zużyta, kopci i bierze olej.

Zastanówmy się, co wpływa na zużycie silnika i dalej na naprawę silnika:

Główną przyczyną jest chwilowy zanik smarowania. Taki suche tarcie wstępuje przy nadmiernym obciążaniu silnika oraz przy/podczas rozruchu silnika zimą.

Drugą zasadniczą sprawą są nieterminowe zmiany oleju oraz filtrów oleju. Olej silnikowy, po 10-25 tysięcy kilometrów (zależy od rodzaju i typu) wytraca swoje cechy smarne, przez co pogłębia się tarcie oraz podwyższa temperatura pracy elementów ciernych, co niestety bezpośrednio powoduje ich szybki zużycie.

Niewiele osób ma świadomość, że zbyt duży poziom oleju może także być niekorzystny – podniesienie ciśnienia w układzie smarowania, przez co mogą wystąpić wycieki na przykład z uszczelnienia miski olejowej czy uszczelniaczy wału korbowego.

Ważne jest również regularna kontrola poziomu oleju silnikowego. Jego ubytek lub nieterminowa wymiana mają bezpośredni wpływ na zużycie silnika naszego auta. Przy jeżdżeniu ?na sucho? pogłębia się tarcie i zmniejsza możliwość odprowadzenia ciepła z węzłów tarcia co doprowadza do lawinowego zużycia wszystkich części trących w jednostce napędowej.

Trzeba pamiętać o regularnym monitorowaniu i w razie potrzeby uzupełnianiu substancji chłodzącej. Każdy ewentualny przeciek lub niesprawność w układzie chłodzenia należy naprawić. Zbyt niski poziom płynu chłodniczego jak również niesprawność w układzie chłodzenia jest bardzo niebezpieczna i może nawet skończyć się przegrzaniem silnika. W najlepszym przypadku wynikiem przegrzania może być wypalanie uszczelki pod głowicą.

Niezwykle istotna jest też kondycja techniczna układu zasilania paliwem – czyli pomp wtryskowych czy też samych wtryskiwaczy paliwa. Przede wszystkim w silnikach turbo diesla, brak precyzji lub niewielka wada któregokolwiek z tych elementów będzie miała nie tylko wpływ na przyjemność codziennej eksploatacji (pogorszenie osiągów, utrudniony rozruch zimnego silnika), ale również może doprowadzić do awarii innych układów. W konsekwencji może być niezbędna całościowa regeneracja silnika. Wiedza na temat podzespołów które wpływają na wyeksploatowanie silnika jest niezwykle istotna bo umożliwia uniknięcie zużycia i konieczności naprawy silnika.

Aplikowanie uznanych olejów silnikowych, przetestowanych dodatków do oleju oraz preparatów, które profilaktycznie zabezpieczą mechanizmy Twojego silnika w warunkach dużych obciążeń pozwoli ochronić silnik i dłużej cieszyć się bezawaryjną jazdą samochodem. Stosuj się do rad z tego artykułu a regeneracja skrzyni biegów i silnika nie będzie w przyszłości już koniecznością.