Czy warto używać turbiny ?

Turbina jest ustrojstwem mechanicznym które pobiera siłę przepływu i przetwarza ją do ponownego wykorzystania. Turbina jest maszyną wirową , posiada przynajmniej jeden kinetyczny układ , np: wałek z łopatami. Okazem turbiny może być dość typowy wiatrak. Do głównych składników turbiny jest łopata. Jest ona zamatowana do bębenka albo piasty. Łopatki są przymocowane na całej długości tarczy co tworzy tzw. palisadę łopatkową . Piasta razem z wieńcem łopatkowym stanowią rotor turbiny, za podporą jakiego jest wywoływany moment obrotowy, poprzez przepływ objętości powietrza. Turbiny wodne oraz wiatrowe są fabrykowane jako jednostopniowe.

W turbinach cieplnych kwota łopatek usadowionych na wieńcu wirnikowym jest inna jak w wieńcu decyzyjnym.
Faktorem który napędza całkowity system może być powietrze, woda, spaliny, różnorodnego wariantu gazy, a także ścieki, woda, ciecze. Gdy rotor jest popychany do właściwej prędkości, to przy pomocy odpowiednio uformowanych łopatek rotora można zamienić energię ruchomą na siłę ruchu obrotowego turbiny.
Zasada operowania turbiny była już sławna w starożytności. Pierwsze turbiny o zbliżonej budowli do dzisiejszych egzystowały wyprodukowane w XIX wieku dzięki staraniom de Lavala i Parsonsa. Gdy porównamy energię jaką dostarcza turbina i inne motory okaże się że taka sama moc jest robiona przy znacznie mniejszej wielkości silnika. Dlatego też turbiny są użyte w tych układach gdzie konieczna jest masowa siła energia a zarazem nie możemy sobie pozwolić na pokaźne rozmiary silnika.

Turbiny można poznać w pociągach TGV czy też czołgach T-80 czy również M1 Abrams.
Każde ustrojstwo tak i te żąda adekwatnej renowacji. Regeneracja turbin zapewni nam wieloletnie wykorzystywanie.
Stosowanie turbin to także ważny chód dla ekologi. Żeby napędzić turbinę nie jest konieczne nam żadne paliwo. Kolosalne uznanie ma to iż turbina posiada stabilny moment obrotowy na wale. Turbina posiada także mało elementów ruchomych za to szybkość turbiny jest wielka wiele turbin pracuje przy 3000 obr. na min.