Coś dla fanów motoryzacji

Wyścigi samochodowe są niezwykle popularnym sportem. Rywalizacja podczas takich imprez odbywa się na szosach zamykanych, częściowo otwartych bądź publicznych. Przebieg wyścigu to zapięty odcinek ulicy podzielony na szczegółowe sektory niekiedy z tzw. odcinkiem specjalnym. Celem takiego wyścigu jest jak najszybsze pokonanie odcinków wyścigu. Okresy które kierowca otrzymał na fragmentach są dodawane, ewentualnie czas może zostawać powiększony w wyniku osiągniętych kar. Rajd zwycięża kierujący który osiąga najkrótszy czas. W rajdach biorą udział dwuosobowe ekipy.

Każda ekipa składa się z kierowcy a także pilota. Załogi rozporządzają specjalnie przystosowanymi samochodami. Bardzo ważne jest żeby automobil dopełniał wszelkie postulaty bezpieczeństwa. Droga wyścigu tworzy się z tzw Odcinków Specjalnych gdzie zawodnicy mają za posłannictwo osiągnięcie najlepszego czasu. Jednocześnie w zawodach występują odcinki dojazdowe tzw dojazdówki. Na tych sektorach nie dokonuje się pomiaru czasu jednak nie można naruszyć wcześniej ustalonego. Wyścigi mają rejon na różnych nawierzchniach np: asfalt, śnieg, lód, szuter. Wyścigi odbywają się niezależnie od warunków pogodowych. Pojazdy rajdowe są właściwie modyfikowanymi pojazdami seryjnymi. Najgęściej można spotykać w takich pojazdach turbosprężarki. Zespoły ustrojstw takich jak regmot mają za zajęcie zwiększenie osiągów pojazdu. Rywalizacja podczas wyścigu rozpoczyna się od startu honorowego ewentualnie rozgrywanego dzień wcześniej Super OS. Dziś sporo imprez tworzy się z trzech etapów. W każdym z etapów przebywa się wtedy kilkukrotnie ten sam kawałek trasy.

Każdy z takich etapów kończy i zaczyna się parkiem seryjnym gdzie można dokonać przeróbki ustawień samochodu o ile nie przekroczy to wyznaczonego czasu. W przypadku gdy trasa jest długa załatwia się zonę tankowania gdzie załoga ma szansę uzupełnienie paliwa. Rajd kończy się metą honorową gdzie dekoruje się triumfatora wyścigu oraz dokonuje się badań kontrolnych. Wyścigi cieszą się wielką famą na świece w śród fanów motoryzacji. Są tworzone mistrzostwa odmiennych klas automobili, które to odbywają się na całym globie.