Zawody, które dostarczają mocnych wrażeń

Istnieje cała masa zawodów, które uchodzą za szczególnie niebezpieczne. Dla jednych stają się one przedmiotem pożądania, u drugich wywołują silne uczucie niepokoju. Wykonywanie zadań zaliczających się do grupy zwiększonego ryzyka bez wątpienia zarezerwowane jest dla nielicznych jednostek. Niejednokrotnie, poza tężyzną fizyczną i intelektem, należy odznaczać się także ponadprzeciętną odpornością psychiczną.

Ryzyko związane z wykonywaniem pewnych zawodów cenią sobie głównie miłośnicy mocnych wrażeń oraz dużych dawek adrenaliny. Jedną ze szczególnie niebezpiecznych profesji jest alpinizm przemysłowy. Osoby wykonujące prace alpinistyczne jednogłośnie twierdzą, że jest to zajęcie, które pozwala zarobić przyzwoite pieniądze, i które sprawia jednocześnie bardzo dużo radości. Prace wysokościowe realizowane są przez hobbystów wspinaczki wysokogórskiej. Firmy zatrudniające alpinistów przemysłowych dbają o to, by poza dużym doświadczeniem oraz niezbędnymi umiejętnościami, posiadali także dokumenty potwierdzające ich kompetencje zawodowe. Porządny pracownik musi być nie tylko wprawionym alpinistą, lecz także doskonałym profesjonalistą.

Wszelkie prace przeprowadzane na wysokościach wymagają stosowania odpowiedniego sprzętu zabezpieczającego. Pracodawcy powinni zatroszczyć się, żeby sprzęt alpinistyczny, z którego korzystają ich pracownicy pochodził od prestiżowych marek. W ramach prac wysokościowych wykonuje się m.in. mycie okien, czyszczenie i ocieplanie budynków, kominów i innych trudno dostępnych miejsc. Wiele zleceń odnosi się do przeróżnego typu prac remontowych, zabezpieczających oraz montażowych. Alpiniści przemysłowi trudnią się zbijaniem sopli z dachów, pielęgnacją drzew, montażem plakatów reklamowych itp.