Gry komputerowe i ich zalety

Najbardziej dostrzegalnymi atutami gier na komputery PC i różnorodne konsole np.: PS3, XBOX 360 są wartości rozrywkowe a także artystyczne. Jako forme frajdy multimedialnej najświeższe gry komputerowe i konsolowe posługują się w dużym stopniu wyjątkowym scaleniem grafiki trójwymiarowej, efektów specjalnych,  sztucznej inteligencji, fabuły, efektów dźwiękowych, muzyki, architektur,  i istoniejsze: interaktywności. Interaktywność daje możliwość graczom na odwiedzanie artystycznej wizji twórców i inscenizacje obszaru 3D, nie jest to prawdopodobne w żadnej innej formie zabawy.

Gracz prowadzi wydarzeniami w grze video, tak więc każdy świeżo zaczęty scenariusz będzie rozgrywany jakby w pewien sposób na inny sposób. Nie raz zdarza się, że gry bywają niezwykle mocno naładowane skryptami, ale to i tak takie gry dostarczą mocniejsze wrażenie swobody niż inne rozrywki. Odrębną właściwością gier komputerowych i konsolowych jest kunszt szybkiej reakcji. Gry na komputery PC i konsole mogą być w stanie stworzyć nieautentyczny świat, w którym dość bardzo szybki czas reakcji stanie się częścią wykreowanego świata.  Architekt gier Warren Spector w rozmowie użył terminu ,,szybkie opowiadanie” do wytłumaczenia w jaki sposób w interakcyjnym otoczeniu fabuła może powstawać przez to, co wyprawia osoba grająca. Gry wieloosobowe pozwalają na potyczki pomiędzy ludźmi z całej Ziemi, jest to też wyjątkową właściwością dla gier gier komputerowych i konsolowych.

Gry MMO pozwalają na jeszcze więcej, dając szanse na tworzenie sieciowych społeczeństw, które istnieją w interaktywnych światach. Miliony graczy przyciągani są dzięki grom ze względu na okazje zabawy interaktywnej z nadzwyczaj ogromną liczbą osoób grających w tym samym czasie czyni tą samą czynność – gra w daną grę video. Proste gry komputerowe oferują dobrodziejstwa dla gracza. Gra np. Szachy czy Pac-man są grami w taki sposób stworzonymi, że ich logika jest bardzo szybka do zrozumienia, ale rozgrywka na poziomie zaawansowanym jest skomplikowana, tak jak rozrywka w szachy i pokera. Bardziej wymagające gry na komputery posiadają obszerniejszą fabułę co zmusza nielicznych graczy do odwiedzania serwisów gdzie mogą nabyć spolszczenia do tych gier komputerowych. Gry proste mogą posiadać tryb gry sieciowej dodatkowo ogromnie porządną sztuczną inteligencję tak niczym te w wyższym stopniu zaawansowane. Zależnie od danej gry komputerowej grający w nią mogą próbować i tworzyć prywatne wykreowane metody mocując się z zaawansowanymi osobami w necie.